Rodzaj lamp oświetleniowych – sprawdź, które lampy pasują do Twojego wnętrza
Rodzaj lamp oświetleniowych – sprawdź, które lampy pasują do Twojego wnętrza

Rodzaj lamp oświetleniowych – sprawdź, które

lampy pasują do Twojego wnętrza

Kiedy wchodzimy do pomieszczenia, jest dla nas oczywiste, że naciskamy włącznik i wnętrze jest rozświetlone. Trudno sobie wyobrazić mieszkanie bez oświetlenia, ale nie wszędzie wygląda ono tak samo. W zależności od funkcji, umiejscowienia i natężenia, oświetlenie dzieli się na kilka podstawowych rodzajów. To samo dotyczy stosowanych w domach lamp.

Od lat na oświetlenie nie patrzy się jedynie przez pryzmat użyteczności. Powszechnie wykorzystuje się je do uzupełniania aranżacji, zdobienia, optycznego manipulowania przestrzenią. Jak przedstawia się podstawowy podział?

Rodzaje oświetlenia

Sztuczne źródła światła są konieczne wtedy, kiedy brakuje nam światła naturalnego. Dobre oświetlenie wnętrza nie może ograniczać się do jednej lampy. Aby mówić o tym, że pomieszczenie ma prawidłowe oświetlenie, muszą się w nim znaleźć trzy typy oświetlenia: ogólne, kierunkowe (miejscowe) i dekoracyjne. Pierwsze z nich jest światłem podkładowym dla innych źródeł światła. Oświetla całe pomieszczenie we względnie równomierny sposób. Oświetlenie kierunkowe jest odpowiedzialne za to, by dodatkowo doświetlić poszczególne strefy. Jak sama nazwa wskazuje, oświetlenie dekoracyjne ma stanowić ozdobę. Eksponuje najbardziej atrakcyjne punkty w pomieszczeniu, to właśnie ono pozwala uzyskać unikalny dla danej aranżacji klimat. Jedynie poprzez kombinację wszystkich powyższych typów oświetlenia można uzyskać wystrój, który będzie dopracowany w każdym szczególe.

Podstawowe podziały opraw świetlnych

Tak, jak podzielić można oświetlenie, tak na oprawy można postrzegać w różnych kategoriach. Najbardziej podstawowy podział dotyczy umiejscowienia. Oprawy mogą być sufitowe, ścienne i meblowe. W zależności od tego, jak skonstruowana jest lampa i gdzie się znajduje, daje różne oświetlenie. Pamiętając o tym, można uzyskać unikalne i zachwycające wnętrze.  Inne lampy będą sprawdzały się jako ogólne źródło światła, a inne jako kierunkowe.

Czym się kierować wybierając lampę?

Jeżeli szukamy czegoś, co oświetli posesję na zewnątrz lub stanowisko pracy, skupiamy się na czymś, co da ostre i jasne światło. Wtedy też warto skoncentrować się na oświetleniu bezpośrednim. Jednak kiedy potrzebujemy czegoś do oświetlenia ogólnego w zwykłym pomieszczeniu, najlepiej patrzeć na te lampy, które zapewniają równomierne i rozproszone światło. Sprawdzają się tutaj różnego rodzaju klosze. Dzięki ich obecności światło nie jest tak ostre, jak byłoby to w przypadku samej żarówki. Szukając czegoś o bardziej nowoczesnym designie, można spojrzeć na oprawy, które także mają klosze, ale są w innym kolorze. Sprawdzi się m.in. lampa SIRA chromowana, która da ciepłe przyjemne światło, a same klosze to przykład nietuzinkowego wzornictwa.

Część osób decyduje się na montaż opraw świetlnych, które dają światło pośrednie. Oznacza to, że strumień światła z lampy nie jest skierowany w dół, a do góry, przez co odbija się od sufitu. Jest to polecane jedynie wtedy, kiedy chcemy, aby światło płynące z lampy było bardzo delikatne.

Stojące, wiszące – których lamp nie może zabraknąć w pomieszczeniu?

Zakładając, że chcemy mieć w pomieszczeniu ergonomiczne, ekonomiczne i efektowne oświetlenie, musimy uwzględnić jednoczesną obecność różnych typów lamp. Wszystkie oprawy powinny wizualnie do siebie pasować i być dobrane pod kątem dominującej w aranżacji stylistyki. Jakiego typu lampy sprawdzą się w konkretnym oświetleniu?

Oświetlenie ogólne najczęściej bazuje na lampie sufitowej. W zależności od tego, o jakie wnętrze chodzi, będzie ono inne. W nowoczesnej kuchni musi być coś, co daje dużo światła i ułatwia przygotowywanie posiłków. Sprawdzi się tutaj m.in. lampa wisząca TAURUS. Z kolei w sypialni bardziej odpowiednie jest przytłumione światło. Pasować może wspomniane oświetlenie pośrednie lub z mlecznym szkłem, które jest obecne np. w lampie wiszącej LAYKA. Jeśli natomiast przed nami stoi wyzwanie aranżacji eleganckiego salonu, można przejrzeć okazałe żyrandole, która znajdziemy na stronie  www.acerto.pl/lampy-wiszace-do-salonu

Następnie mamy do rozplanowania oświetlenie kierunkowe. W kuchni istotne będzie doświetlenie blatów roboczych, kuchenki, ewentualnie stołu, jeśli kuchnia pełni funkcję jadalni. Najczęściej są to proste w budowie punkty świetlne, położone w równych odległościach. Z kolei w przypadku stołu, może być dodatkowa lampa sufitowa lub ścienna. W sypialni dużą rolę odgrywają lampki nocne, warto też pomyśleć o lampach podłogowych lub kinkietach. Najczęściej oświetlenie miejscowe jest w okolicy łóżka. W salonie chodzi głównie o doświetlenie miejsc, z których najczęściej korzystamy. Dodatkowe kinkiety lub lampy podłogowe są w okolicy foteli, czy kanapy. W pokoju dziecka lampki można postawić przy biurku, łóżku lub w innym miejscu, gdzie dziecko spędza dużo czasu.

I na koniec oświetlenie dekoracyjne. Tutaj nie ma sztywnych wytycznych co do tego, w którym miejscu będzie prezentowało się najlepiej. Najważniejsze jest to, by było delikatne i dawało bardzo subtelne światło. Jego rozmieszczenie będzie uzależnione od tego, co chcemy podkreślić. Jeśli centralnym miejscem jest kominek, jego doświetlenie będzie strzałem w dziesiątkę. Równie dobrze oświetlenie dekoracyjne może być przy ścianie z obrazem lub półce znajdującej się we wnęce.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl